Dalos Attila:

Éjszakai balesetek vizsgálata, fényszórók, akadályok

Az éjszakai balestek elemzésére, annak műszaki és emberi (fiziológiai) viszonyainak vizsgálatához az vezetett, hogy:

A közlekedési balesetek jelentős része éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok között következik be. A baleseti arányoz viszonyítva a balesti kockázat a "sötét" órákban a duplája a nappali látási viszonyokéhoz képest, és a balesetek súlyossága is nagy eltérést mutat a látási viszonyok függvényében[1].

A látószervi adottságok, azok pszichofizikai teljesítménye, valamint ezek pontos ismerete sokkal fontosabb szerepet játszanak az éjszakai baleseteknél, és véleményem szerint a mai szakértői gyakorlatban nincs kellő ismeretanyag a műszaki szakértő birtokában, hogy e területen biztonságosan mozogjon.

Az éjszakai baleseteknél helyszínelő rendőrnek, szakértőnek roppant nehéz a baleset körülményeit rögzíteni, és hitelt érdemlő véleményt alkotni. Nem is beszélve arról, ha esetleg hónapok múlva egy bizonyítási kísérlet keretében kell a szakértőnek a láthatóság, észlelés, reakcióidők kérdéseiben választ adnia, ugyanis néhány szubjektív, vagy mindez idáig annak ítélt tényező, mint a vezető testi-lelki állapota, a forgalom nagysága, a szemben jövő jármű vakítása az eredményeknek igen nagy intervallumot biztosítanak.

Nagyon sokan belátták már, hogy a szakértői munka során nem lehet csak a műszaki szakértői ismeretekre hagyatkozni, más területek szakértőinek (orvos, pszichológus, nyomszakértő stb.) tanácsát ki kell kérni. Ezen diplomamunkához felhasznált irodalmak azt bizonyítják számomra, hogy nagyon sok mérnök, orvos, pszichológus dolgozik a saját szakterületén, és kutatásaival hasznos információ birtokába juttatja a társadalmat. Viszont nagyon kevés olyan tanulmánnyal találkoztam, ahol a szakemberek, akik egy közös cél érdekében végeznek kísérleteket, a tudomány más-más területéről származnának.

Az éjszakai balesetek kimenetelének rekonstruálásához, az emberi fiziológiai és műszaki folyamatok megértéséhez a műszaki ismereteken kívül feltétlenül szükség van pszichológiai- és némi orvosi ismeretekre is.