Bíró József:

MIG 21-es vadászrepülőgép katasztrófák elemzéséhez módszertani útmutató
A korszerű repülőgépekkel végrehajtott repülések eseménymentességének biztosítása a repülőalakulatok és felügyeleti szerveik előtt álló egyik legfontosabb feladat. A repülőesemények megelőzésére hozott biztonsági intézkedéseket állandóan be kell tartani, ugyanis a repülőalakulatoknál bekövetkező repülőesemények nemcsak jelentős anyagi veszteséget okozhatnak, hanem károsan befolyásolják a harckészültséget és esetenként kiváló képzettségű repülőgép-vezetők indokolatlan elvesztését okozhatják.

A korszerű légierők felszereltségében levő szuperszonikus repülőgépek vezetése és üzemeltetése bonyolultabb, egy egész sor sajátos problémát vet fel a repülőesemények megelőzésére hozott intézkedések megszervezésével és végrehajtásával kapcsolatosan.

A repülőegységeknél a korszerű repülőgépekkel folytatott hajózó kiképzés több évtizedes tapasztalatai azt bizonyítják, hogy az eseménymentes repülés biztosításának sikere a repülések megszervezésében, előkészítésében, végrehajtásában és biztosításában résztvevő valamennyi szakterület felelősségteljes együttműködésében rejlik.

A biztonságos repülés megvalósításában nagyon fontos a hajózó kiképzés végrehajtását szabályozó utasítások és biztonsági intézkedések szigorú betartása, a repülőtechnika és az üzemeltetési szabályok alapos és pontos ismerete, valamint a repülőeseményeket előidéző okok kellő idejű feltárására és megszüntetésére irányuló megelőző tevékenység rendszeres végzése. A repülőeseményeket előidéző okok szakszerű és pontos feltárása a repülőesemények megelőzésének egyik alapvető és döntő feltétele.

A repülőcsapatoknál az utóbbi években bekövetkezett katasztrófák, balesetek és törések elemzése azt mutatja, hogy ezek okai az esetek többségében a repülő harckiképzés szabályainak be nem tartása, vagy megsértése, a repülések előkészítése, végrehajtása és biztosítása során, a hajózó állomány kiképzésének módszertani hiányosságai, a repülések végrehajtásában és a repülőtechnika üzemeltetésében, üzembentartásában a hajózó és a műszaki állomány által elkövetett hibák voltak.

Csak elenyészően kevés volt az olyan esetek száma, amelyeknél az elkerülhetetlen, objektív okok vezettek súlyos repülőesemény bekövetkezéséhez.

Ismeretes, hogy a repülőesemények megelőzésére irányuló tevékenység során fontos jelentősége van a repülőeseményeket ténylegesen előidéző okok és az azokhoz vezető hibák időbeni, pontos behatárolásának. Ez teszi lehetővé, hogy időben olyan hatásos intézkedéseket foganatosítsunk, amelyek fokozzák a repülések biztonságát és megakadályozzák, hogy hasonló okokból repülőesemények bekövetkezzenek.

A repülőesemények okát egyes esetekben rendkívül nehéz meghatározni, ezért az eredményes kivizsgálás a kivizsgálást végző személyektől kiváló képzettséget igényel. A kivizsgálás sikere jelentős mértékben függ a kivizsgálás megszervezésétől és levezetésének módszerétől.

Diplomamunkám keretében ezen Módszertani Segédlet elkészítésének az volt a célja, hogy segítse a repülőesemények kivizsgálásában alapvetően a repülőműszaki szakértőket, összegezze a MiG-21-es típusú repülőgépekkel bekövetkezett súlyos repülőesemények kivizsgálásai során felgyülemlett tapasztalatokat és nyújtson olyan segítséget a repülőműszaki szakértőknek, amelyeket a repülőgépek műszaki leírásaiban és üzembentartási utasításaiban egyáltalán nem, vagy ilyen taglalásban nem találhatnak meg.

Hangsúlyozni kívánom, hogy bár a konkrét típushoz kötődő adatok a MiG-21-es típusra (Bisz, MF, UM változatok) vonatkoznak, de a diplomatervben leírt módszerek, eljárások, elvek, stb. sok súlyos repülőesemény kivizsgálási gyakorlatán alapulnak, így könnyen általánosíthatók, illetve a legfontosabb olyan esetekben, ahol ez megtehető volt, az általánosítást el is végeztem.

Az események összetettségéből, sokszínűségéből következik ugyanakkor az is, hogy minden egyes esetre érvényes, örök igazságú, teljesen általános "szentírást" nem lehet előre elkészíteni, a konkrét esetekben a műszaki szakértő széleskörű általános ismereteire alapuló, de az adott helyzetre adaptált, kreatív, alkotó, rugalmasan alkalmazkodó szellemi tevékenységére a továbbiakban is szükség lesz.