Pomazi Norbert: Oktatasi segedanyag balesetelemzo programcsomaghoz

A PC-CRASH program a Graz-i Muszaki Egyetem gépészmérnökei és számítógépes szakemberei, a PROFUR gépjármuszakértoi gárdája, a Budapesti Muszaki Egyetem Gépjármuvek Tanszék és a Zsolnai Muszaki Egyetem Igazságügyi Intézet, az Ausztriai Közlekedésbiztonsági Alapítvány több éves fáradozásának az eredménye. Fo szellemi alkotója Dr. Hermann Steffan, a számítógépes megjelenését pedig Wolfgang Neubauer és Andreas Moser dolgozta ki. További tökéletesítésre és a kiegészíto programcsomag kifejlesztésére létesítették a Dr. Steffan Datentechnik nevu céget. A PC-CRASH több nyelvre le lett fordítva, a kínaitól az arabig. A program Microsoft Windows környezetben fut. Integráltmoduloknak köszönhetoen - pl. jármu könyvtár, eljárások a jármu mozgásának szimulálására valamint a dinamikus ütközés-szimulációra – nagyon kényelmes eszköz a közúti balesetek rekonstruálására. Két további program kapcsolható a PC-CRASH-hez: a PC-SKETCH a helyszínrajzok elkészítéséhez, és a PC-RECT a helyszíni fotók fotogrammetrikus transzformációjának elvégzésére. Ezek a programok a PC-CRASH-tol függetlenül is tudnak muködni.

A csomag nem használható a program fizikai alapjainak, egyszerusítéseinek, határainak ismerete, és gyakorlat nélkül. A felhasználónak tisztában kell lennie azzal, hogy a számítógépes program nem ad tökéletes megoldást, és az eredmények milyensége a rendelkezésre álló adatoktól függ. Lehet, hogy bonyolult esetekben a PC-CRASH-sel nem takarítunk meg idot, az összes lehetséges megoldást meg kell vizsgálnunk, így szimulációk tucatjait kell lefuttatnunk, hogy kielégíto eredményhez jussunk.

Elméletileg, a PC-CRASH minden olyan PC számítógépen fut, amire a Windows installálva van. Gyakorlatilag, igényel minimum 386/40 MHz-es processzort (matematikai processzorral), 4 MB RAM-ot és VGA videokártyát. Természetesen a program fejlodésével no a hardware-igénye is. A 4.0-ás és 4.1-es verziókhoz az optimális konfiguráció már: PC 486/66 DX-2, 8 MB RAM és SVGA kártya. A 4.2-es változathoz pedig: PC 486/100 DX-4,16 MB RAM, SVGA kártya valamint Windows 95 környezet!

Célom a PC-CRASH 4.2 program fizikai alapjainak és használatának bemutatása. Hogy megkönnyítsem az értelmezést, néhány példával támasztom alá ezeket. Remélem sikerül segítséget nyújtanom mindazoknak, akik járatlanok a PC-CRASH használatában, illetve felhívni azok figyelmét az újdonságokra, akik a PC-CRASH valamely korábbi verzióját használják.