Hatvani Robert:

Javitott jarmuvek ertekvaltozasanak vizsgalata (értékcsokkenes - ertekemelkedes)

Diplomamunkám a Budapesti Muszaki Egyetem Közlekedésmérnöki Karán a Gépjármuvek Tanszék által kürt "Javított jármuvek értékváltozásának vizsgálata" címu diplomaterv-javaslat alapján készült.

Feladatom volt, hogy összegyujtsem és ismertessem a külföldön (elsosorban Nyugat-Európában) használatos módszereket, ezenkívül azokat az eljárásokat, amelyeket hazánkban alkalmaznak, alkalmaztak. Emellett a Magyarországon használt eljárások esetében ajánlást kellett tennem a módszer mind kézzel történo, mind pedig számítógéppel végezheto számítási módszerére. Ezután az ismertetett magyarországi módszereket le kellett ellenoriznem több - valódi káreseten alapuló példán.

Diplomamunkám elején tisztázok egy-két jogi problémát a témakörrel kapcsolatban, majd az értékcsökkenés szükségszeru szétbontása után röviden jellemzem a szétbontásból adódó részeket. Ezután rátérek az értékcsökkenés meglétének, jogosultságának kérdésére, majd az ennek értékét meghatározó számos tényezore.

Az egyik Németországban alkalmazott eljárás ismertetése után röviden ismertetek hét, nyugat-európai országokban honos értékcsökkenés számítási módszert. Ezt követoen részletesen taglalom a Magyarországon egykor kizárólagosságot élvezo (IMSZI) illetve jelen körülmények között használt alkalmazásokat. E témakörbe ékelodve vizsgálom meg a hazánkra jellemzo javítóipar állapotát, helyzetét. Az eljárásokat hat személygépkocsin próbáltam ki. Elemzésüket fényképek és az eljárásokat tartalmazó számítógépes (Excel) programból kapott számítási- és adatlapok segítik. A módszerek alkalmassági és érzékenységi vizsgálatát is elvégeztem a program segítségével. Ezt követoen a haszongépjármuvek, motorkerékpárok és oldtimer autók e témakörhöz kapcsolódó problémáit elemzem. Röviden jellemzem az értékemelkedés témakörét megvizsgálva tulajdonságait, értékének meghatározási lehetoségeit.

Munkám során elsosorban az értékcsökkenéssel foglalkoztam, sokkal részletesebben, mint az értékemelkedéssel. Ennek oka, hogy az értékcsökkenés esetében - mivel fiatal és nagy értéku jármuvekrol van szó - lényegesen nagyobb az a pénzösszeg, amely a biztosító illetve a károsult közötti megállapodás illetve egy esetleges vita tárgyát képezheti, emiatt - ilyen szempontból - nagyobb jelentosséggel bír.