Erőátviteli rendszerek. A tantárgy célja megismertetni a hallgatókkal az erőátviteli rendszerben alkalmazott szerkezeti elemek konstrukciós kialakításával, jellemzőik szerepével az elemek és a hajtásrendszer működésében, az erőátviteli rendszer és elemei tervezésének fő lépéseivel, a tervezési szempontokkal. Tengelykapcsolók. A tengelykapcsolók indítási folyamata. A szögsebesség változásának hatása az indítási folyamatra, kinematikai és dinamikai tényezők hatása a működésre. A szerkezeti anyagok hatása, hőfejlődés. Tengelykapcsolók méretezése. Mechanikus és hidromechanikus sebességváltóművek tervezése. Kardántengelyek és csuklók. Differenciálművek, nyomatéki egyensúly, önzárás. Bolygókerekek méretezése, erőhatások, szilárdsági ellenőrzés. Összkerékhajtások, modern hajtásrendszerek, kipörgésgátlók.

Felfüggesztés és kormányzás.A kerékfelfüggesztéssel szemben támasztott járműdinamikai követelmények, a kerékgeometria elemei és jellemző értékei, a kerékfelfüggesztés geometriája, a különböző típusú felfüggesztési módozatok mozgástani elemzése, a felfüggesztés momentáncentruma és annak hatása a jármű stabilitására, a felfüggesztés szerkezeti kialakításai, a kerék, a tengelycsonk, a felfüggesztő rudazatok, a rúgózási elemek, a kocsitest bekötési csomópontok szerkezeti elemzése, a jellemző típusok konkrét vizsgálata, a félaktív és aktív kerékfelfüggesztések elemzése. A kormányzással szemben támasztott járműdinamikai követelmények, a különböző típusú kormányzási rendszerek geometriai elemzése, a kormánytrapéz, a póluspontok, a momentán centrumok járműstabilitásra gyakorolt hatásának vizsgálata, a kormányrendszer szerkezeti elemzése, a tengelycsonk és trapézkar, az összekötőrudak, a tolórudak, a csuklók, a kormánygép, a kormányoszlop, a kormánykerék konstrukcióinak analízise, a kormánymű geometriai és szerkezeti elemzése, a jellemző konkrét típusok bemutatása, vizsgálata, a legújabb fejlesztési irányok bemutatása, az összkerékkormányzás geometriai és szerkezeti elemzése. 

Fékrendszerek. A gépjárműveken alkalmazható fékrendszerek és kerékfékszerkezetek méretezésének elsajátítása, a fékrendszerben lejátszódó folyamatok elemző leírása a tantárgy célja. A különböző típusú fékrendszerek ismertetése, azok összehasonlító elemzése. Modern fékszabályozási eljárások, blokkolásgátlók, fékerő-elosztó rendszerek, fékezett jármű kanyarstabilitásának növelése. A tárgy ismerteti a fék vizsgálati lehetőségeit.